niedziela, 28 października 2012

Rekordowy sezon Zamościa.


W ostatnich dniach na portalu Gazeta.pl pojawił się artykuł pt. „Rekordowy sezon zamojskiego zoo. I całego Zamościa”. Mowa w nim o zrewitalizowanym Starym Mieście oraz odnowionym zoo. Te dwa miejsca cieszyły się największą popularnością w tym sezonie turystycznym.

W piątek 19 października, Zamość poznał wstępne dane o ruchu turystycznym w tym sezonie. Prawie połowa zwiedzających to osoby mieszkające poza granicami naszego kraju! O Zamościu dowiedzieli się za pośrednictwem Internetu, bądź już kiedyś odwiedzili to miejsce. Największymi atrakcjami było Stare Miasto, oraz zoo.-„ Prawdę mówiąc, nasz ogród zawsze przyciągał turystów, a i oczekiwaliśmy, że po modernizacji ruch będzie większy. Spodziewałem się jednak wzrostu o 20-25 proc., a nie o blisko 115 proc. To było ogromne zaskoczenie dla nas wszystkich, ale z drugiej strony pogoda w tym sezonie była dla nas nader łaskawa. Nie mieliśmy ani jednego deszczowego weekendu. A to ma duże znaczenie - mówi Grzegorz Garbuz, dyrektor zamojskiego zoo.”

Ilu dokładnie turystów gościł Zamość dowiemy się w połowie listopada. Wtedy Miasto ma mieć przygotowane szczegółowe dane ze wszystkich możliwych placówek i instytucji.Zoo z pewnością nie byłoby taką atrakcją bez koniecznego remontu, który oczywiście w dużej mierze został dofinansowany z funduszy europejskich, dlatego w tym tygodniu zajmiemy się właśnie tym miejscem.

Kino- filmowa prezentacja

Film przedstawia wypowiedz dyrektora Zamojskiego Centrum Kultury Pana Andrzeja Bubeły.


FILMOWA PREZENTACJA KINA:
https://plus.google.com/u/0/photos/112092390485681824093/albums/5804382308391814449/5804382307035548258?hl=pl

poniedziałek, 22 października 2012

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"

Zamojskie kino "Stylowy" otwarto w 1926 roku. Przez wiele lat jego siedzibą był zlikwidowany przez Austriaków kościół ojców Franciszkanów na zamojskim Starym Mieście. Tu kino działało do 1994 roku, kiedy to budynek wrócił do prawowitych właścicieli, a kino musiało szukać nowej siedziby. Stały się nią pomieszczenia w Klubie Garnizonowym, lecz one także nie spełniały norm technicznych.


 KIEDYŚ:


OBECNIE:






  • Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie ze względu an to, że znalazła się na drugim miejscu listy rankingowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w kategorii "Infrastruktura kultury". Na budowę Centrum Kultury Filmowej samorząd dostał 6 mln 620 tys. zł unijnej dotacji. Pozostałe ok. 10 mln zł miasto wyłożyło z własnej kasy.







Budowa Centrum Kultury Filmowej ułatwiła dostęp do wydarzeń kulturalnych. Przyczynia się też do promocji Zamościa, jako miejsca sprzyjającego takim wydarzeniom, nowoczesnego oraz otwartego na potrzeby mieszkańców i turystów.
Celem projektu było podniesienie rangi Zamościa- jednego z ważniejszych ośrodków życia kulturalnego w województwie. Projekt ten połączył historię, jaką jest samo kino "Stylowy", ze współczesnością. Rocznie CKF odwiedza ponad 170 000 oglądających. 

Budynek Centrum Kultury Filmowej ma formię trójkąta z zaokrąglonymi narożnikami. Powierzchnia jego zabudowy wynosi około 1570 m2, zaś powierzchnia wewnętrzna budynku użytkowego wynosi ogółem około 3000 m2. Aby wykorzystać jak najwięcej miejsca, starannie rozmieszczono wszystkie pomieszczenia. Na parterze znajdują się trzy przestronne, klimatyzowane sale kinowe różnej wielkości:





  • sala nr 1 (128 foteli kinowych, 149 m²),
  • sala nr 2 (198 foteli kinowych, 216 m² ),
  • sala nr 3 (374 foteli kinowych, 451 m²).





Na I piętrze znajduje się kabina projekcyjna, garderoby dla artystów oraz pomieszczenia techniczne. Od strony wschodniej za szklaną elewacją znajduje się studio filmowe.
II poziom zajmują pomieszczenia biurowe, sala klubowa, kawiarenka internetowea i sanitariaty oraz wielofunkcyjna galeria wystawowa, dodatkowo wyposażona w ekran i projektor multimedialny. Podpiwniczenie o powierzchni ok. 1080 m2 to zamknięty garaż. Mieści 38 miejsc postojowych. Dodatkowych 14 to znajduje się w częćsi otwartej pod budynkiem. Swój pojazd można zaparkować również na parkingu przed budynkiem.






GALERIA:
https://plus.google.com/u/0/photos/112092390485681824093/albums/5802174548670831825?hl=pl

Oficjalna strona kina:
http://www.stylowy.net/

niedziela, 21 października 2012

„Małe kino, czy pamiętasz małe, nieme kino?(...) "


 „(…) Na ekranie
On ją kocha i umiera dla niej,
My wierzymy bośmy zakochani,
Dla nas to jest prawda, a nie gra.

To jakby o nas był film,
Więc my wpatrzeni,
Ach, jak wzruszeni
Miłością swą.

W małym kinie
Nikt już dzisiaj nie gra na pianinie,
Nie ma już seansu w małym kinie,
W małym niemym kinie Petit Triano.

Nic tak nie przypomina
Dawnych odległych chwil,
Jak muzyczka z niemego kina,
Rzewna jak stary film.(…) „
                                                         

         W obecnych czasach nie ma już małych kin, wokalistów takich jak Fogg. Świat pędzi do przodu, a my razem z nim. Fajnie jest się czasami zatrzymać i odpocząć. Nie powinniśmy jednak zostawać w tyle…
         Projekt, który wzięłyśmy „pod lupę” to tym razem, wspomniane w poprzednim poście, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

 
Tytuł i numer projektu:
„Budowa Centrum Kultury Filmowej w Zamościu”
Źródło dofinansowania:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
VII Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna
Działanie 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki Kategoria II: Infrastruktura kultury
Całkowita wartość projektu:
17 554 219,51 PLN
Kwota dofinansowania
6 465 136,77 PLN
Okres realizacji
grudzień 2008 - marzec 2010














Wniosek w ocenie merytorycznej otrzymał  91,81 punktów, co dało mu drugie miejsce w rankingu. Nie dostał jednak finansowania, w wysokości 85%, o jakie się starał. Było to spowodowane m. in. tym, że  kwoty na niektóre działania są zdecydowanie niewystarczające w stosunku do potrzeb w regionie.” Dodatkowo na listę indywidualnych projektów kluczowych (nie muszących startować w konkursie po dotacje) wpisany był projekt „Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie”. Z tego powodu kwota dotacji, jaką mogli otrzymać pozostali, była automatycznie zmniejszona.

c.d.n