piątek, 16 listopada 2012

Szkolna wycieczka cz.I: Bochnia

Ten tydzień rozpoczął się bardzo ciekawie, a mianowicie od szkolnej wycieczki. Od 5 rano na nogach, ale warto było wstać trochę wcześniej dla tak wspaniałych wspomnień jakie mamy po klasowym wyjeździe. Wycieczka była co prawda tylko dwu dniowa, ale za to bardzo interesująca. Atrakcje kopalni bocheńskiej oraz urok sandomierskiego Starego Miasta zaskoczyły nas pozytywnie. Jadąc na wycieczkę nie spodziewałyśmy się spotkać tak dużej obecności funduszy unijnych w miejscach, które zwiedzaliśmy. Dofinansowania Unii Europejskiej znacznie wpłynęły na rozwój Małopolski, oraz zwiększenie jej atrakcyjności, dlatego nie mogłyśmy przegapić tak ciekawego tematu i nawet na szkolnym wyjeździe dopytywałyśmy o szczegóły projektów unijnych. Blog co prawda poświęcony jest dotacjom unijnym dotyczącym Zamościa, ale postanowiłyśmy wstawić posty z innego obszaru z racji iż te projekty na prawdę zasługują na zwrócenie uwagi.





Bochnia jest jednym z najbardziej obficie obdarowanym przez fundusze unijne miastem w Polsce. Zostały wykonane tam duże ilości projektów, ale my postanowiłyśmy skupić się na Kopalni Soli ponieważ to właśnie tę atrakcję turystyczna miałyśmy okazję zobaczyć. Doświadczenie wspaniałe, noc w kopalni była naprawdę wyjątkowym przeżyciem.

Kopalnia Soli w Bochni: 
Fundusze Unijne udzielone na rozwój kopalni objęły stworzenie nowoczesnej trasy multimedialnej, służącej do celów dydaktycznych, a także do zwiększenia atrakcyjności kopalni pod względem nowoczesnych obiektów rozrywkowych. Utworze trasy multimedialnej spowodowało wzrost chętnych chcących wypocząć w naturalnym uzdrowisku. Są nimi przede wszystkim uczniowie, ponieważ każdy chce doświadczyć niespotykanie nowoczesnego sposobu na poznanie historii Kopalni. Musimy przyznać, że trasa ta jest na prawdę bardzo ciekawa oraz dostosowana do wymagań współczesnej młodzieży.

Projekt wybrany do dofinansowania w ramach Działania 3.1 - Rozwój infrastruktury turystycznej, Schemat C - Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu, Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 Wartość przedsięwzięcia: ok. 4 mln PLN – w tym wartość dotacji rozwojowej: 
807 473,17 PLN.







"W ramach projektu zostały stworzone miejsca niepowtarzalne w formie, w których widzowie doświadczają wrażeń na tyle silnych, że przekaz merytoryczny zostaje mimowolnie zapamiętany. Miejsca, w których za pomocą najnowocześniejszych technik multimedialnych zostały pokazane procesy geologiczne, historia, obyczaje, technika i inne zagadnienia związane z wydobywaniem soli w Bochni. Wykreowane zostało wrażenia odbycia podróży w czasie przez zwiedzających. Wypełnienie „martwych” korytarzy kopalni życiem: pracą górników – dźwiękiem, obrazem i zapachem. Zamierza się to osiągnąć poprzez opracowanie oraz implementacje m.in. następujących rozwiązań: filmów, animacji, słuchowisk muzycznych, tematycznej gry komputerowej, które będą prezentowane poprzez: wideoprojektory, ekrany, kioski multimedialne, komputery, głośniki, holo szyby, system luster do skracania odległości oraz kioski i tablice interaktywne."







Strona główna Kopalni w Bochni:

e-Miasto Zamość

 Chodząc po starówce nietrudno zauważyć, kolejny projekt ściśle wiążący się z poprzednim, a mianowicie "e-Miasto Zamość"


 

Cele i efekty projektu:

"E-Miasto Zamość" to interesujący projekt, którego realizacja i założenia pozytywnie wpływają nie tylko na Stare Miasto, na którym się skoncentrowano. Zgodnie z planem determinują rozwój całego atrakcyjnego turystycznie i ekonomicznie Roztocza. Główne cele projektu prowadzą w efekcie do wypracowania rozwoju gospodarczego regionu. Środki do tego celu to chociażby wzrost liczby turystów oraz inwestorów zainteresowanych Zamościem i okolicą. Realizacji celów sprzyja unikatowy charakter Zamościa, w którym zlokalizowane jest Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Historycznego UNESCO. To również sąsiedztwo imponującego Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz położenie na szlaku turystycznym, tuż przy wschodniej granicy. Warto również pamiętać o zbliżających się Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, w 2012r. Region roztoczański położony jest na trasie podróży kibiców, zainteresowanych rozgrywkami na Ukrainie. Działania mające na celu stworzenie atrakcyjnego turystycznie regionu, mają przynieść wymierne korzyści. Twórcy projektu mają głównie na celu:

  • trwały wzrost gospodarczy poprzez promocję walorów turystycznych i kulturalnych,
  • rozwój gospodarczy za sprawą powstania miejsc pracy, ściśle powiązanych z zapleczem turystycznym oraz planowaną rozbudową infrastruktury teleinformatycznej.

Dzięki takim działaniom mieszkańcy regionu odczują realnie podniesienie standardu życia, obniżenie stopy bezrobocia, a co za tym idzie tak istotne poczucie bezpieczeństwa społecznego. Miasto o tak unikatowej wartości jak Zamość, a także cały region, zyska należny prestiż i pozycję kulturalną, gospodarczą oraz unikatową wartość turystyczną.
Szczegółowe działania skupiły się zatem na zamojskim Starym Mieście i obejmują m.in.:

  • budowę sieci informatycznej (punkty dostępowe WiFi oraz infomaty, zapewniające bezpłatny dostęp do zasobów Internetu),
  • poprawę obsługi administracyjnej,
  • odpowiednią organizację turystyczną Starego Miasta, poprzez wytyczenie tras spacerowych, zagospodarowanie Rynku Wodnego itp.,
  • intensywny rozwój usług turystycznych,
  • rewaloryzację obiektów historycznych,
  • przebudowę infrastruktury zapewniającą rozwój kulturalny, turystyczny, rekreacyjny, czyli wszelkie aspekty podnoszące atrakcyjność miasta i Roztocza.

Informat- nadszaniec


Ważnym narzędziem w promocji turystycznej jest oficjalny przewodnik internetowy www.turystyka.zamosc.pl, dostępny również w wersji mobilnej. Uruchomienie hotspotów na Starym Mieście pozwala na korzystanie z aktualnej informacji turystycznej, wyszukanie interesujących danych. Jednoczenie serwis, dostępny w czterech wersjach językowych, jest kompendium wiedzy na temat oferty kulturalnej, rozrywkowej, noclegowej w Zamościu. Prezentuje atrakcje, zabytki, jak również praktyczne porady dzięki którym pobyt w Zamościu jest interesujący, pouczający i bezproblemowy (np. informacje o pogodzie, repertuarze kin, interesujących imprezach, bankomatach, ofercie medycznej i innych usługach). W ramach rozwiązań informatycznych istotne znaczenie ma również prezentacja on-line rejestrów - zabytków, zasobów pozostających w gestii Miasta oraz rejestru podmiotów gospodarczych (z panelem aktualizowanym przez przedsiębiorców).
Jak widać nadrzędny cel to intensyfikacja ruchu turystycznego w Zamościu i regionie, z nastawieniem na turystykę kulturalną, edukacyjną i krajoznawczą, wykorzystując status miasta – Światowego Dziedzictwa Kultury, atrakcyjne imprezy kulturalne i malownicze Roztocze. W tym celu prowadzone są również szczegółowe analizy ruchu turystycznego wykorzystujące raporty opracowane m.in. na podstawie danych z ankiet, specjalnie przygotowanych serwisów, statystyk z Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i GUS (liczba udzielonych noclegów). Kompleksowo ujęta misja programu ma więc na celu odnowę Zamościa, pod wieloma względami - od wzrostu atrakcyjności turystycznej, przez estetykę miasta, po szeroko rozumiany rozwój gospodarczy."