piątek, 16 listopada 2012

Szkolna wycieczka cz.I: Bochnia

Ten tydzień rozpoczął się bardzo ciekawie, a mianowicie od szkolnej wycieczki. Od 5 rano na nogach, ale warto było wstać trochę wcześniej dla tak wspaniałych wspomnień jakie mamy po klasowym wyjeździe. Wycieczka była co prawda tylko dwu dniowa, ale za to bardzo interesująca. Atrakcje kopalni bocheńskiej oraz urok sandomierskiego Starego Miasta zaskoczyły nas pozytywnie. Jadąc na wycieczkę nie spodziewałyśmy się spotkać tak dużej obecności funduszy unijnych w miejscach, które zwiedzaliśmy. Dofinansowania Unii Europejskiej znacznie wpłynęły na rozwój Małopolski, oraz zwiększenie jej atrakcyjności, dlatego nie mogłyśmy przegapić tak ciekawego tematu i nawet na szkolnym wyjeździe dopytywałyśmy o szczegóły projektów unijnych. Blog co prawda poświęcony jest dotacjom unijnym dotyczącym Zamościa, ale postanowiłyśmy wstawić posty z innego obszaru z racji iż te projekty na prawdę zasługują na zwrócenie uwagi.





Bochnia jest jednym z najbardziej obficie obdarowanym przez fundusze unijne miastem w Polsce. Zostały wykonane tam duże ilości projektów, ale my postanowiłyśmy skupić się na Kopalni Soli ponieważ to właśnie tę atrakcję turystyczna miałyśmy okazję zobaczyć. Doświadczenie wspaniałe, noc w kopalni była naprawdę wyjątkowym przeżyciem.

Kopalnia Soli w Bochni: 
Fundusze Unijne udzielone na rozwój kopalni objęły stworzenie nowoczesnej trasy multimedialnej, służącej do celów dydaktycznych, a także do zwiększenia atrakcyjności kopalni pod względem nowoczesnych obiektów rozrywkowych. Utworze trasy multimedialnej spowodowało wzrost chętnych chcących wypocząć w naturalnym uzdrowisku. Są nimi przede wszystkim uczniowie, ponieważ każdy chce doświadczyć niespotykanie nowoczesnego sposobu na poznanie historii Kopalni. Musimy przyznać, że trasa ta jest na prawdę bardzo ciekawa oraz dostosowana do wymagań współczesnej młodzieży.

Projekt wybrany do dofinansowania w ramach Działania 3.1 - Rozwój infrastruktury turystycznej, Schemat C - Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu, Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 Wartość przedsięwzięcia: ok. 4 mln PLN – w tym wartość dotacji rozwojowej: 
807 473,17 PLN.







"W ramach projektu zostały stworzone miejsca niepowtarzalne w formie, w których widzowie doświadczają wrażeń na tyle silnych, że przekaz merytoryczny zostaje mimowolnie zapamiętany. Miejsca, w których za pomocą najnowocześniejszych technik multimedialnych zostały pokazane procesy geologiczne, historia, obyczaje, technika i inne zagadnienia związane z wydobywaniem soli w Bochni. Wykreowane zostało wrażenia odbycia podróży w czasie przez zwiedzających. Wypełnienie „martwych” korytarzy kopalni życiem: pracą górników – dźwiękiem, obrazem i zapachem. Zamierza się to osiągnąć poprzez opracowanie oraz implementacje m.in. następujących rozwiązań: filmów, animacji, słuchowisk muzycznych, tematycznej gry komputerowej, które będą prezentowane poprzez: wideoprojektory, ekrany, kioski multimedialne, komputery, głośniki, holo szyby, system luster do skracania odległości oraz kioski i tablice interaktywne."







Strona główna Kopalni w Bochni:

1 komentarz:

  1. wycieczka widzę udana :D
    FAJNY BLOG!! polęcę go znajomym ;D;D
    oby więcej tak zaangazowanej młodzieży ;D

    OdpowiedzUsuń