niedziela, 21 października 2012

„Małe kino, czy pamiętasz małe, nieme kino?(...) "


 „(…) Na ekranie
On ją kocha i umiera dla niej,
My wierzymy bośmy zakochani,
Dla nas to jest prawda, a nie gra.

To jakby o nas był film,
Więc my wpatrzeni,
Ach, jak wzruszeni
Miłością swą.

W małym kinie
Nikt już dzisiaj nie gra na pianinie,
Nie ma już seansu w małym kinie,
W małym niemym kinie Petit Triano.

Nic tak nie przypomina
Dawnych odległych chwil,
Jak muzyczka z niemego kina,
Rzewna jak stary film.(…) „
                                                         

         W obecnych czasach nie ma już małych kin, wokalistów takich jak Fogg. Świat pędzi do przodu, a my razem z nim. Fajnie jest się czasami zatrzymać i odpocząć. Nie powinniśmy jednak zostawać w tyle…
         Projekt, który wzięłyśmy „pod lupę” to tym razem, wspomniane w poprzednim poście, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

 
Tytuł i numer projektu:
„Budowa Centrum Kultury Filmowej w Zamościu”
Źródło dofinansowania:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
VII Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna
Działanie 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki Kategoria II: Infrastruktura kultury
Całkowita wartość projektu:
17 554 219,51 PLN
Kwota dofinansowania
6 465 136,77 PLN
Okres realizacji
grudzień 2008 - marzec 2010














Wniosek w ocenie merytorycznej otrzymał  91,81 punktów, co dało mu drugie miejsce w rankingu. Nie dostał jednak finansowania, w wysokości 85%, o jakie się starał. Było to spowodowane m. in. tym, że  kwoty na niektóre działania są zdecydowanie niewystarczające w stosunku do potrzeb w regionie.” Dodatkowo na listę indywidualnych projektów kluczowych (nie muszących startować w konkursie po dotacje) wpisany był projekt „Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie”. Z tego powodu kwota dotacji, jaką mogli otrzymać pozostali, była automatycznie zmniejszona.

c.d.n

Kino- wersja szkolna


Pierwsze tegoroczne szkolne wyjście do kina można uznać za udane :) 
Część klas z naszej szkoły wybrało się w tym tygodniu do Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" na film "Bitwa pod Wiedniem". Z opinii naszych kolegów wynika, że zamojskie kino jest jednym z najbardziej trafnych projektów unijnych w naszym mieście, przez co instytucja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Projekt budowy centrum filmowego jest kolejnym dowodem korzystnej działalności finansów unijnych w Zamościu, dlatego przyszły tydzień poświęcony będzie właśnie temu projektowi.







Więcej zdjęć w galerii


FILM Z DZISIEJSZEGO DNIA:


Rynek Wodny


Jego nazwa związana jest prawdopodobnie z miejscem, w którym się znajduje- tuż za południową linią murów zamojskiej twierdzy były tereny zalewowe. Ważne jest to, iż rynek ten nie miał funkcji handlowej, jak większość tego typu placów. Mieściły się przy nim domy najbogatszych mieszkańców Zamościa- miał funkcję rezydencjonalną.
Pierwotnie Rynek Wodny dzieliła na pół ulica B. Morando, jednak ten układ nie zachował się. Prawdopodobnie podczas rozbiorów dokonano tu wielu zmian- plac przesunięto bardziej na wschód. W dwudziestoleciu międzywojennym plac zagospodarowano ławkami oraz obsadzono drzewami. Taki stan utrzymał się do 2010 roku.

Rynek Wodny pokrywa kompozycja z płyt granitowych oraz klinkieru. Ich układ nawiązuje do zasad jego historycznego zabudowania. Ze wzglądu na zagospodarowanie terenu dookoła, placu nie dało się przesunąć tak, aby ponownie przez jego oś symetrii przebiegała ulica. W związku z tym, za pomocą użytych materiałów, plac podzielono wizualnie na dwie strefy.


 Dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Lubelskiego dokonano wielu prac budowlano-remontowych.
 Obejmowały one:

  •  przebudowę nawierzchni placu





  •  zainstalowanie obiektów małej architektury


  • na placu pojawiła się fontanna z podziemną maszynownią. W jej nawierzchni wbudowano reflektory, które są zsynchronizowane z dyszami. Zbudowano sieć zewnętrznych przyłączy zapewniających obsługę fontanny oraz odwodnienie i oświetlenie terenu.  Nocą, rynek rozjaśniają wolnostojące latarnie oraz lampy wmontowane w podłoże. 




  • Funkcjonalność placu zapewniają liczne ławki, murki oraz kosze na śmieci. Znajduje się tu dużo zieleni znacznie ożywiających przestrzeń. Są to m.in. nasadzenia roślin ozdobnych w kwietnikach czy „donicach” okalających drzewa.  Proste, regularne kształty „zmiękcza” granitowa kula. Swoim idealnym kształtem nawiązuje do Zamościa jako „miasta idealnego”.