czwartek, 11 października 2012

Renowacja rynków zamojskich.


 Celem nadrzędnym projektu, rozumianym jako efekt długoterminowy, jest wzrost liczby turystów prowadzący do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu dochodów w sektorach: kultury, turystyki i pośredniej obsługi turystycznej. 


Dzisiejszy post poświęcony jest projektowi pt. „Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu, jedynego obiektu z województwa lubelskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” a w szczególności drugiemu jego etapowi, który trwał w latach 2009-2010. Projekt w całości zlokalizowany jest na obszarze Starego Miasta w Zamościu, najcenniejszego zabytkowego układu przestrzennego Województwa Lubelskiego. Wyjątkowa ranga i znaczenie wartości kulturowych zespołu staromiejskiego zostały docenione już w 1936 r., kiedy został objęty ochroną konserwatorską poprzez oficjalne uznanie za zabytek. Od tego czasu znajduje się pod ochroną prawną i z wyjątkiem lat wojny i okupacji niemieckiej 1939-1945, jest poddawany działaniom konserwatorskim i rewaloryzacyjnym. 

Tytuł i numer projektu:
Rewitalizacja zabytkowego Starego miasta w Zamościu, jedynego obiektu z województwa lubelskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
06/08-WND-RPLU.07.01.00-06-035/08
Źródło dofinansowania:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
Oś Priorytetowa VII Kultura turystyka i współpraca międzynarodowa
Działanie 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki
Kategoria I: Ochrona dziedzictwa kulturowego
Całkowita wartość projektu:
6.430.932,29 PLN
Kwota dofinansowania
5.466.292,44 PLN
Okres realizacji
czerwiec 2009-listopad 2010


















 Projekt ten został złożony 25 kwietnia 2008 roku. W czerwcu wniosek skierowano do oceny merytorycznej, gdzie zajął bardzo wysokie miejsce. Znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej wniosków. Ocena merytoryczna polegała m.in. na sprawdzeniu budżetu (czy wszystkie przewidziane wydatki są niezbędne), oraz racjonalności kosztów. Pierwsze miejsce zajął drugi, mniejszy projekt Miasta Zamościa: „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu, najcenniejszego zabytkowego zespołu urbanistycznego województwa lubelskiego”.  Jego zakres i rodzaj prac, wchodził równocześnie do projektu większego. Pomysł stworzenia dwóch projektów wynikał z obawy przed odrzuceniem projektu większego, ze względu na jego wysokie koszty. Ostatecznie do dofinansowania został przyjęty projekt „Rewitalizacja zabytkowego Starego miasta w Zamościu, jedynego obiektu z województwa lubelskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO”. Obejmował on szerszy zakres prac,  gwarantował lepsze rezultaty i produkty inwestycji, oraz w większym stopniu uatrakcyjniałby miasto.


Zakres remontu oznaczono kolorem żółtym


Projektem objęto następujące obiekty i przestrzenie publiczne:
   
  1. Rynek Wodny – zagospodarowanie oraz budowa systemu zabezpieczenia wizyjnego i bezprzewodowego dostępu do internetu
  2. Rynek Solny wraz z Placem Jaroszewicza oraz ulicami przylegającymi: Pereca i Zamenhofa, 
  3. ul. Solna (odcinek od Rynku Wielkiego do Rynku Solnego i od ul. Zamenhofa do Placu Stefanidesa), 
  4. ul. Ratuszowa (odcinek od Rynku Wielkiego do Rynku Solnego);
  5. Ratusz z wieżą w zakresie remontu elewacji frontowej, schodów oraz w zakresie udostępnienia trasy turystycznej w oficynie.








 Więcej zdjęć znajdziecie w galerii.





mała dygresja, promocja miasta :)
Filmik z cyklu: Zamość- "Perła Renesansu"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz