niedziela, 11 listopada 2012

Zmiana planów


Nie udało mi się dzisiaj przejść podziemną trasa turystyczną, dzień okazał się być za krótki. Postaram się jednak to nadrobić i w wolnej chwili odwiedzić to miejsce. Zdjęcia zamieszczę w galerii ;)

Informator turystyczny- "Trasa turystyczna bastion VII-Nadszaniec"


Nadszaniec , inaczej zwany kawalierem, jest to wysoki wał wewnątrz dzieła fortyfikacyjnego, budowany w celu uzyskania dalekiego wglądu na przedpole, oraz do ustawiania dział. VI i VII bastion został wzniesiony zostały w pierwszej połowie XIX w. Są to potężne ceglano-kamienne gmachy, służące za działobitnie.


 Obecnie w nadszańcu bastionu VI znajduje się szkoła.





Nadszaniec bastionu VII
Wyudowano go w latach 1825-1830 w celu wzmocnienia siły ognia bastionu.
Od planrtau dostępu do wnętrza broniła dodatkowo fosa z dwoma kazamatami flankującymi i podmoszonym mostem. 


Obecnie w  nadszańcu znajdują się sklepy, ekspozycja muzealna, restauracja, a w podziemiach trasa turystyczna.
Wejście w podziemia jest w przystępnej cenie, o ile dobrze pamiętam, bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł. a normalny około 7 zł.
                                                                           

Elewacja nadszańca została wygięta półkoliście tak, aby ogień koncentrować na dotychczas najsłabiej bronionej części przedpola będącej na osi bastionu.

Fragment ekspozycji historycznej.






 


Bastion VII
Najpotężniejszy spośród siedmiu zamojskich bastionów.
Bronił miasta od wschodu.
Był ilkakrotnie modernizowany, ale największe zmiany nastąpiły w XIX w. Po likwidacji twierdzy bastion VII, tak jak i ine fortyfikacje, został zburzony, a odbudowany dopiero w latach 80.XX wieku.

 Na jego plateau można zobaczyć repliki dawnych dział. Kazamatami i galerią strzelniczą prowadzi wspomniana wcześniej podziemna trasa.



 Kurtyna
Fragment kojca i kurtyny


Proste odcinki murów, łączące bastiony. Początkowo były to ziemne wały, z czasem jednak zaczęto je wzmacniać, obmurowując od strony fosy.




 








Bastion V 
Znajduje się w pobliżu ronda przy ul. Piłsudskiego d. ul. Lubelskiej. Został on całkowicie zniszczony, a jedynym śladem jaki po nim pozostał jest skarpa parkowej fosy.









Bastion IV i Park Miejski

Dawny bastion uatrakcyjnia park miejski. Jego ramiona opadały do fosy, czyli obecnie do parkowego stawu. Na górę prowadzą strome schodki. Z bastionu rozciąga się panorama parku, a z drugiej strony widok na plateau i ziemny nadszaniec. Na początku XIX wieku powstały 3 tego typu nadszańce. Te przy bastionach VI i VII zastąpiono murowanymi budowlami. Ten przy bastionie IV jest jedynym, który przetrwał do dziś w pierwotnej formie. Poterna na środku nadszańca łączyła bastion IV z wnętrzem twierdzy.

Bastion IV/ Stara Brama Lubelska

Park miejski

Został założony na terenach pofortecznych bastionu IV, tuż po I wojnie światowej.
Ma powierzchnię 11 ha.
Znajdują się tu liczne alejki spacerowe, rabaty kwiatowe, klomby oraz staw ( w którym obecnie niestety nie ma wody, ale będzie :) ), który znajduje się w miejscu dawnej fosy, okalającej bastion.


Spacerując po parku można zauważć również lementy dawnej twierdzy, takie jak kojec, oraz fragment murów obronnych wraz z przepięknie zdobioną Starą Bramą Lubelską.
Stara Brama Lubelska

Od strony ulicy Akademickiej do Parku wchodzimy przez stylową bramę zbudowaną w latach dwudziestych XX wieku.

W listopadzie 2008 Park Miejski w Zamościu zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez firmę Briggs & Stratton konkursie na Najpiękniejszy Park w Polsce.



Bastion III

Widok na Bramę Szczebrzeską i prace związene z renowacją Bastionu III


Znajduje się tuż obok arsnału. Przy jego budowie położe nie pozwalało na stworzenie ragularnego bastionu, dlatego początkowo były to dwie małe budowle. W nowoczesny bastion zostały przebudowane dopiero pod koniec XVI w. przez Jana Wichała Linka. Miał już regularny kształt, dwa poziomy i aż 20 otworów strzelnicy.







Bastion II

Widok na wejście pod rawelin Bastionu II.

Znajduje się za pocztą i kolegiatą. Ma płaski i rozwartokątny kształt ( piatta-forma). Taka forma musiała zostać zastosowana ze względu na dłudie korytarze-brak możliwości stworzenia wieloboku.
Do tej pory zachowały się karpy obu kazamat z otworami stzrelnicy i mały murowany budynek wewnątrz bastionu, z którego prowadzą zejścia do kazamat.










Bastion I
Bastion I przeszedł chyba najwięcej spośród siedmiu innych. Najpierw Rosjanie, chcąc zlikwidować twierdzę, zniszczyli go. Następni byli Austriacy, budujący w 1916 r. tor kolejowy
linii Zamość-Hrubieszów, przecięli go na pół.
Ze względy na to, że kolej ta funkcjouje do dziś, nie można zrekonstruować całego bastionu.
W latach 2007-09 zrekonstruowano jedynie mur kazamaty i fragment orylonu oraz, przylegający do bastionu, 70-metrowy odcinek muru kurtyny ze strzelnicami.
Obecnie w kazamacie odbywają się treningi Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego.



Amfiteatr

 



Powstał w latach 1971-1975. Na widowni mogło zmieścić się nawet 3,6 tys osób. Działał do 1994 r.  Jego wyburzenie rozpoczęło rewitalizację Starówki w ramach omawianego projektu.









 Nowa brama lubelska
Powstała w 1822r. drewniany most łączy ją z rawelinem, na którym stoi pomnik króla Dawida, upamiętniający pobyt Żydów w Zamościu. Obecnie w bramie mieści się restauracja i galeria.


 Północna fasada bramy jest bardziej okazała, gdyż stanowiła wizytówkę miasta. W przyłuczach arkady bramnej znajdują się rzeźbione gałązki dębu symbolizujące dzielność wojenną.



Brama szczebrzeska – jedna z 3 zamojskich bram, a przez wiele lat główna brama prowadząca do miasta. Zbudowana w latach 1603-1605. Zwana była również Floriańską od figury św. Floriana umieszczonej w attyce. 

Obecnie jest siedzibą Jazz Clubu „Kosz”. Przed bramą stoi dawna wartownia, w której mieści się punkt sprzedaży pamiątek i kawiarnia.










Zachęcamy do interaktywnego zwiedzania bastionów zamojskich: 

http://fotopolska.eu/Zamosc/b67015,Bastion_V.html

1 komentarz:

  1. blog jest na prawdę bardzo ciekawy
    dużo informacji przekazanych w prosty ale zachęcający sposób ;D
    pozdrawiam :>

    OdpowiedzUsuń