PRZED REMONTEM:
W efekcie realizacji projektu powstał nowy układ funkcjonalno-kompozycyjny placów, ciągów pieszo-jezdnych, miejsc parkingowych, zieleni oraz elementów małej infrastruktury. Przewodnią myślą projektowanego układu kompozycji Rynku Solnego było nawiązanie do tradycji miejsca i przywrócenie idei morandowskiego placu powiązanego przestrzennie i widokowo z Rynkiem Wielkim oraz Rynkiem Wodnym.
Geometryczny kształt kwater nawiązuje do stosowanych w dobie renesansu w architekturze krajobrazu prostokreślnych i uporządkowanych układów. Zasadniczym materiałem, z którego wykonana została nawierzchnia są różnej wielkości kostki granitowe koloru czerwonego i szarego oraz płyty z piaskowca.
PO REMONCIE:
- W szarą powierzchnię kostki granitowej płyty Rynku Solnego wkomponowano kształty nawiązujące do renesansowych kompozycji ogrodów i elementów dekoracyjnych stosowanych w architekturze. Kompozycja układu nawierzchni na Placu Jaroszewicza jest również geometryczna i nawiązuje do pozostałych wzorów w nawierzchni. Nawierzchnię Placu Jaroszewicza stanowi drobna kostka granitowa kolory jasnoszarego. Na osi placu przechodzącej prostopadle do południowej elewacji kościoła św. Katarzyny i na jego obrzeżach ułożono nawierzchnię z dwóch rodzajów kostki: granitowej z centralną kwaterą z płyt piaskowca.
- Dla zaakcentowania już nieistniejących podcieni na ul. Zamenhofa, odcinek od ul. Solnej do Pl. Jaroszewicza, wykonano oddzielny chodnik z płyt piaskowca wkomponowanych w nawierzchnię z kostki granitowej koloru czerwonego.
- Wykonano izolacje fundamentów oraz cokoły z kamienia kamienic wokół remontowanych placów jak również schody do bram wejściowych tych kamienic.
- Obok budynku Akademii Zamojskiej powstał dwustronny parking dla samochodów osobowych przedzielony pasem zieleni.
- Wymieniono zużyte sieci c.o. i wod.-kan, wykonana została nowa instalacja deszczowa odwadniająca zmodernizowany obszar, uzupełniona została kanalizacja teletechniczna.
- Wprowadzono oświetlenie terenu oraz małą architekturę (ławki, kwietniki, kosze na śmieci). Naczelną zasadą przy projektowaniu, a następnie wykonaniu małej architektury było stworzenie jednorodnego, harmonijnego systemu elementów ściśle zintegrowanego z układem kompozycyjnym placu. Elementy małej architektury zostały wykonane z materiałów nawiązujących kolorem i fakturą do nawierzchni. Ławki wykonane zostały z płyt piaskowca. Ławki zostały podświetlone za pomocą świetlówek zamontowanych do głównej płyty konstrukcyjnej przeświecającej przez matowe tafle szkła hartowanego.
- Wykonano dwa rodzaje koszy na śmieci. Pierwsze, wykonane z płyt piaskowca, sąsiadujące z ławkami na Rynku Solnym, pełnią jednocześnie funkcję donic dla roślinności. Drugi rodzaj koszy, również z piaskowca, umiejscowiony został wzdłuż Akademii oraz w pozostałych częściach Rynku Solnego.
- Wykonano nasadzenia zieleni na przygotowanych kwietnikach i w donicach.
FILM Z ODNOWIONEGO RYNKU:
Rynek Solny
Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.
OdpowiedzUsuń